כירורגיה אורתופדית

כירורגיה אורתופדית הוא סוג מסוים של ניתוח, אשר נועד לפתור בעיות מפרקים על ידי חדירה מינימלית למפרק. החדירה נעשית באמצעות צינורית זעירה בעלת מצלמה (סיב אופטי בקוטר של כמחצית הסנטימטר) המשדרת למכשיר טלויזיה. על מסך הטלויזיה ניתן לראות את מצבו של המפרק ואף לבצע פעולות בלי הצורך בביצוע חתכים גדולים אשר ישאירו צלקות ובכך להימנע מטראומה לרקמה היכולה להוביל לסיבוכים. ניתוח הארטרוסקופיה מתבצע בהרדמה מלאה או חלקית, בהתאם להחלטת הרופא ולמצבו של המנותח. לאחר תום ההליך במטופל משוחרר לביתו, לרוב עוד באותו היום וללא אישפוז כלל. בעבר השתמשו בטכניקה זו לאבחון בלבד, אך כיום, בעקבות התפתחות הטכנולוגיה הזעירה ברפואה המאפשרת במקביל לאבחנה גם לטפל ולתקן בעיות, מרבית השימושים הינם גם טיפוליים.

This image has an empty alt attribute; its file name is endoprotezirovanie-tazobedrennogo-sustava.jpg

מתי מבצעים ניתוח ארטרוסקופיה?

ניתוח הארטרוסקופיה מבוצע במקרים בהם יש חשש לקרעים בסחוסים, פגיעות במיניסקוס או ברצועות של המפרק, קרעים בגידים, זיהוי גופים חופשיים במפרק ועוד. ארטרוסקופיה מאפשרת בחינה עמוקה ומדויקת יותר של המפרק ללא הצורך בניתוח פתוח ובו בזמן מאפשרת למנתח לבצע את התיקונים והטיפולים הדרושים עם סיכון מינימלי של המפרק וסביבתו והימנעות מהשארת צלקות לאחר תום ההליך הכירורגי

 • יקוז נוזלים שהצטברו במפרק הברך
 • שחיקה של משטחי הסחוס במפרק (בדרך כלל עקב אוסטאופורוזיס- דלקת פרקים).
 • פינוי וניקוי אזור המפרק משברי עצמות הצפים במפרק
 • פינוי גידולים שונים המופיעים במפרק ומפרים את עבודתו התקינה (חלקיקי סחוס לדוגמא

כירורגיה אורתופדית של הברך

מפרק הברך הוא אחד המפרקים הנפוצים ביותר לניתוחים ארטרוסקופיים. בעבר היה צורך בניתוח פתוח על הברך על מנת לטפל (או לאבחן, בחלק מהמקרים) בבעיות ברכיים כגון: שחיקת סחוס, קרעים ברצועות הצולבות ובמיניסקוס, ניקוי החלל המפרקי וניקוז נוזלים, וכו’, ואילו כיום ההליך הכירורגי החדשני מאפשר לעשות את כל אלה בלי הצורך בניתוח פתוח, תוך הקפדה על מינימום נזק למפרק ולרקמות, וצימצום זמן ההחלמה ל-10 עד-15 ימים. במהלך הניתוח מוזרק נוזל מיוחד לתוך המפרק לצורך הדמיה של המפרק ולתנועה חלקה של המצלמה בתוך המפרק. לאחר החדרת הנוזל מוחדרת צינורית דקה (בעובי של כארבעה מילימטר) בעלת מצלמה המשדרת למסך מחשב/טלויזיה ומאפשרת למנתח לראות באופן ברור ומוגדל את מצבו של המפרק. יתכן והמנתח יחליט שיש צורך בחתך מזערי נוסף על מנת לאפשר הכנסה של כלים כירורגיים נוספים, זאת בהתאם למטרות ביצוע הארטרוסקופיה ולהחלטתו של המנתח.

תיאור השלבים שלאחר ניתוח כירורגיה אורתופדית

לאחר הניתוח ינוקז הנוזל שהוחדר למפרק, החתכים במפרק יסגרו באמצעות תפרים ועל הברך תושם תחבושת. תיתכן נפיחות באזור המפרק, נפיחות זו אמורה להיעלם תוך שבוע עד 15 ימים. חשוב להמתין ולתת למפרק מספיק זמן להתאוששות ולירידה בנפיחות לפני שמתחילים לקחת חלק בפעילויות בעלות אופי אינטסיבי יותר, זאת משום שלמפרק לוקח זמן לחזור ליציבות הדרושה ולעמוד בעומסים כבדים. פעילות יתר ועומס יתר על המפרק יביאו להתעוררות כאבים באזור המפרק ולנפיחות חוזרת של האזור.
כאמור, ניתוח ארטרוסקופיה הינו הליך כירורגי פשוט יחסית ובעל סיכונים נמוכים מאוד בהשוואה לניתוח פתוח, ובעל הליך החלמה קצר ופשוט יותר: הניתוח יכול לקחת בין חצי שעה לשעה (תלוי במורכבות הפעולה) לאחריו המטופל משוחרר לביתו ועובר תקופת החלמה של כשבועיים לאחריה המטופל יכול לחזור לשגרת הפעילות הרגילה שלו.

דוקטור איגור קזנסקי

ניתן לפנות לד”ר קזנסקי, רופא מומחה בתחום הכירורגיה האורטופדית, לשם ביצוע ניתוח ארטרוסקופי או לשם התייעצות וקבלת חוות דעת רפואית בבית החולים הפרטי “אסותא” בו הוא עובד כמנתח בכיר, במחלקה האורטופדית בבית החולים “וולפסון” (מנתח בכיר), וכמו כן ניתן לקבוע פגישה בקליניקה הפרטית של ד”ר קזנסקי הממוקמת בבת-ים.

חבר אקדמיה האמריקאית כרורגיה ואורטופדיה

מעל ל- 3000
ניתוחים מוצלחים

מומחה בכירורגיה אורטופדית עם וותק של 20 שנה

פניה לייעוץ

לייעוץ ראשוני עם ד"ר קזנסקי


  אנא בחרו את המפרק שכואב לכם?

  אנא בחרו את הקופת חולים שאליה אתם שייכים , במידה והיא לא ברשימה ציינו האם יש לכם ביטוח בריאות פרטי?
  להזמנת שיחת ייעוץ

  עם ד"ר קזנסקי   אנא בחרו את המפרק שכואב לכם?

   אנא בחרו את הקופת חולים שאליה אתם שייכים , במידה והיא לא ברשימה ציינו האם יש לכם ביטוח בריאות פרטי?