החלפת מפרק הירך

החלפת מפרק הירך

החלפת מפרק הירך

החלפת מפרק הירך הוא הליך מקובל ונפוץ בתחום הרפואה האורטופדית המודרנית ואף נחשב לאחד ההליכים הבטוחים יותר שיש לרפואה להציע וזאת בעקבות אחוזי ההצלחה הגבוהים לו זוכים ניתוחים מן הסוג הזה העומדים על 95%. הניתוחים הראשונים בהם הוחלפו מפרקי ירך בוצעו בשנות ה-70 של המאה הקודמת אך הם זכו לשיעורי הצלחה נמוכים יחסית ונעו סביב 70%. ההתקדמות הרפואית חסרת התקדים בעשורים האחרונים שינתה את התמונה לחלוטין. לשינוי דרמתי זה היו מספר גורמים, אחד מהם הוא הצטברות של ניסיון פרקטי רב בחדרי ניתוח רבים במהלך העשורים האחרונים אשר עזרו לרופאים ליישם את הידע שהחזיקו בו. גורם משמעותי נוסף הוא התרחבות הידע הרפואי בכלל, והידע האורטופדי- כירורגי בפרט.

לפני ניתוח

לפני תחילת הניתוח עובר החולה בדיקה כללית של מצבו הבריאותי. אצל חלק מהחולים המבוגרים יותר יש צורך בבדיקת תפקוד הלב באמצעות בדיקת א.ק.ג., כמו כן יש לעשות צילום רנטגן של בית החזה ובדיקות סטנדרטיות של דם ושתן. כדי לצמצם עד כמה שניתן את הסיכון בעת הניתוח, חשוב ביותר לספק לרופא המנתח ולרופא המרדים את כל האינפורמציה העלולה לשמש אותם במהלך הפרוצדורה. על מנת שהניתוח יעבור בהצלחה מירבית נערכות בדיקות הדמייה של המפרק הפגוע, ועל סמך בדיקות אלו מורכב מפרק מלאכותי חדש בגודל ובצורה המותאמים לפי גופו של המנותח.

הניתוח

הניתוח עצמו יכול להתבצע בהרדמה אזורית או כללית. חתך באזור פרק הירך באורך של בין- 11 ל-13 סנטימטר לערך. לאחר הוצאת משטחים המפרקים המקומיים של החולה מתבצעת השתלת תותב מלאכותי העשוי ממתכת מיוחדת עם ציפוי קרמי בדרך כלל . כאמור ב-95% מהמקרים, המנותח יחוש הקלה בכאבים באזור האגן והגברת היכולת להשתמש במפרק לאחר שיקום ופיזיותרפיה.

שיקום

השיקום עצמו כולל אישפוז של יום ,יומיים לאחר הניתוח, ומספר שבועות של פיזיותרפיה היכול להגיע עד לכדי עשרה שבועות- הפיזיותרפיה הארוכה נועדה להרגיל את המנותח להשתמש במפרק החדש ולהקנות לו תחושה טבעית. ברוב המקרים המנותח יכול לחזור לפעילות יומיומית רגילה ולעבודה משרדית קלה בטווח של 6 שבועות . על המטופל להימנע מפעילות פיזית מאומצת ולהישמע להנחיות הרופא אשר יישאר בקשר עם המנותח בחודשים שלאחר הניתוח. על מנת שהרופא יוכל להתרשם ולבחון את התקדמות ההחלמה כראוי, על המנותח לספר על כל תחושותיו, כאביו והרגשתו הכללית לאחר הניתוח ובזמן ההחלמה.

הרופא המנתח:

ד”ר קזנסקי איגור – מנתח בתחום האורטופדיה, מומחה לניתוחי החלפה של מפרקי הירך ומפרקי הברך. עלה לארץ מבלרוס, שם גם רכש את ההשכלה הרפואית שלו במכון הרפואי של ויטיבסק.

חבר אקדמיה האמריקאית כרורגיה ואורטופדיה

מעל ל- 3000
ניתוחים מוצלחים

מומחה בכירורגיה אורטופדית עם וותק של 20 שנה

פניה לייעוץ

לייעוץ ראשוני עם ד"ר קזנסקי


  אנא בחרו את המפרק שכואב לכם?

  אנא בחרו את הקופת חולים שאליה אתם שייכים , במידה והיא לא ברשימה ציינו האם יש לכם ביטוח בריאות פרטי?
  להזמנת שיחת ייעוץ

  עם ד"ר קזנסקי   אנא בחרו את המפרק שכואב לכם?

   אנא בחרו את הקופת חולים שאליה אתם שייכים , במידה והיא לא ברשימה ציינו האם יש לכם ביטוח בריאות פרטי?