פיזיותרפיה לאחר הניתוח

למחרת הניתוח החלפת המפרק, פיזיותרפיסט מומחה יעזור לך לקום מהמיטה ולהתחיל ללכת מעט בעזרת הליכון הניתן בבית החולים. בדרך כלל מותר לדרוך על כף הרגל המנותחת באופן מיידי, אך במקרים מסוימים מומלץ להגביל באופן זמני את העומס על כף הרגל המופעלת (מה שמכונה “עומס חלקי”).

צעד ראשון

תקופת השיקום המלאה לאחר ניתוח להחלפת מפרק הירך היא כ4-6 שבועות. כדי להאיץ את התהליך, מומלץ לבצע כמה מהתרגילים הפשוטים המתוארים להלן. תרגילים אלה משפרים את זרימת הדם ויוצרים מעין מניעה של קרישי דם, מחזקים את השרירים ומשפרים את תנועתיות המפרק המנותח.

שימו לב שלא כל התרגילים מתאימים לכם! הרופא יידע אותך על תוכנית האימון האישי.

התרגילים המפורטים להלן מבוצעים 3 פעמים ביום. כדאי להתחיל לתרגל אותם בימים הראשונים שלאחר הניתוח.

משאבת רגל

ניתן להתחיל בתרגיל זה מיד לאחר הניתוח ולהמשיך לבצע באופן קבוע במהלך תקופת ההחלמה. שכב על המיטה או שב על כסא (אם כבר מותר לשבת) והניע את הרגל לאט למעלה ולמטה. יש לחזור על התרגיל 3-4 פעמים כל 5-10 דקות.

סיבוב הקרסול

שכב על המיטה או שב על כיסא. סובב את כף הרגל תחילה בכיוון השעון ואז נגד כיוון השעון. הסיבוב מתבצע רק על מפרק הקרסול, נסו לוודא שמפרק הברך נותר חסר תנועה. חזור על התרגיל 5 פעמים בשני הכיוונים.

תרגיל לשריר הארבע ראשי

כווץ את מה שמכונה שריר הארבע ראשי, הממוקם מול הירך, ויישר את הברך בניסיון לדחוף את גב הרגל כנגד המיטה. שמור על השריר מתוח כ -5 עד 10 שניות. חזור על תרגיל זה 10 פעמים בכל רגל.

כיפוף הברך על העקב המחליק

כופף את הברך. החלק את העקב לכיוון הישבן. כף הרגל חייבת להיות במלואה על פני המיטה. אל תסובב את הברך לכיוון הרגל השנייה. זכור כי אינך יכול לכופף את רגלך יותר מ -90 מעלות במפרק הירך! בצע תרגיל זה 10 פעמים בכל רגל.

כיווץ שרירי הישבן

כיווץ את שרירי העכוז והחזק אותם במצב זה למשך 5 שניות. חזור על תרגיל זה 10 פעמים או יותר.

תרגיל דחיפת רגליים

הזז את הרגל המופעלת רחוק ככל שתוכל. ואז, החזירו אותו למקומו המקורי. חזור על התרגיל 10 פעמים. אם בפעם הראשונה לאחר הניתוח קשה לך לבצע תרגיל זה, תוכל לדחות אותו באופן זמני.

תרגיל “מספריים”

יישר את ברך הרגל השטוחה על המיטה וכיווץ היטב את שרירי הירך. ואז הרם את הרגל כמה סנטימטרים. בצע את התרגיל 10 פעמים בכל רגל. אם בפעם הראשונה לאחר הניתוח קשה לך לבצע תרגיל זה, תוכל גם לדחות אותו באופן זמני.

שלב שני

בצע את מערך התרגילים הבא כשתוכל לעמוד. העומס העיקרי חייב להיות על הרגל המופעלת.

הרמת ברך בעמידה

הרם את הרגל הכפופה בברך והחזק אותה במצב מורם למשך 2 שניות. ואז הורידו לאט את הרגל. נסו לא להגזים – אל תרימו את הברך מעל גובה המותניים. בצע תרגיל זה 10 פעמים.

יישור רגליים במפרק הירך

משוך לאט את רגלך לאחור תוך ניסיון לשמור על גב ישר. החזק את הרגל במצב זה למשך 2-3 שניות ואז החזיר אותה למקומה המקורי.

פרישת רגל

כף הרגל, הברך והירך צריכים להצביע קדימה ולמעלה . יישר את הגב ולאט לאט, מבלי לשנות את תנוחת הברך, הניח את כף הרגל על ​​הצד. ואז הורידו לאט את הרגל למצב ההתחלה. אל תרים את הרגל גבוה מדי.

שלב שלישי

לפניכם סט תרגילים לתקופה מאוחרת יותר של שיקום, כאשר ניתן יהיה להעמיס משמעותית על הרגל. אלו תרגילי רצועות אלסטיים. סט תרגילים זה מבוצע 3 פעמים ביום, 10 פעמים בכל פעם. קצה אחד של האלסטי צריך להיות מחובר סביב הקרסול של הרגל המנותח. הקצה השני חייב להיות מחובר לידית של דלת נעולה, סורגים או כל רהיט כבד. כדי לשמור על איזון, החזק את הכיסא או ראש המיטה.

כיפוף הרגל במפרק הירך

עמדו עם הגב לדלת או חפץ אליו מחובר קצה אחד של הרצועה. הניחו את הרגל המופעלת מעט בצד אחד. הרם לאט את הרגל עם הידית ואת הידית קדימה תוך ניסיון לשמור על הברך. ואז להחזיר את הרגל לאט למצב המקורי שלה.

פרוש את הרגל

עמדו כשהצד הבריא פונה לדלת או לחפץ שעליו מחוברת הקלטת. הזז לאט את הרגל המופעלת לצד, ואז החזיר אותה לאט למצב המקורי שלה.

בנוסף לתרגילים לעיל, פעילות גופנית על אופני כושר למשך 10-15 דקות, פעמיים ביום, יעילה מאוד גם בהחזרת כוח השרירים והתנועתיות במפרק הירך; יש להגדיל את משך השיעורים והעומס וניתן להגדיל את מספר השיעורים בשבוע. אם לוקחים בחשבון את “כלל המנחים הנכונים” – אינך יכול להרים את הברך מעל מפרק הירך.

כוונן את גובה המושב כך שכף הרגל שלך בקושי תיגע בדוושה. דוד קודם. כאשר דיווש לאחור כבר אינו מהווה בעיה עבורך, התחל לדווש קדימה.

הליכה מאוד חשובה לאחר ניתוך להחלמה מהירה יותר. על הרגל המנותחת לנהל מתח מספיק מדי יום.

הליכה ראשונה 5-10 דקות 3-4 פעמים ביום, בשלב מתקדם יותר לקראת סוף ההחלמה מגדילים את זמן ההליכה ל 20-30 דקות 2-3 פעמים ביום. כאשר המנותח מחלים ומשתקם לחלוטין , עליו להמשיך ללכת 20-30 דקות, 3-4 פעמים בשבוע.

יש לבצע תרגילים אלו למשך חודשיים לפחות!

חבר אקדמיה האמריקאית כרורגיה ואורטופדיה

מעל ל- 3000
ניתוחים מוצלחים

מומחה בכירורגיה אורטופדית עם וותק של 20 שנה

פניה לייעוץ

לייעוץ ראשוני עם ד"ר קזנסקי


  אנא בחרו את המפרק שכואב לכם?

  אנא בחרו את הקופת חולים שאליה אתם שייכים , במידה והיא לא ברשימה ציינו האם יש לכם ביטוח בריאות פרטי?
  להזמנת שיחת ייעוץ

  עם ד"ר קזנסקי   אנא בחרו את המפרק שכואב לכם?

   אנא בחרו את הקופת חולים שאליה אתם שייכים , במידה והיא לא ברשימה ציינו האם יש לכם ביטוח בריאות פרטי?